Korteriühistu (KÜ) raamatupidamine:

Selgus, jätkusuutlikkus ja seaduslikkus

Korteriühistu raamatupidamine on kinnisvarahalduses keskse tähtsusega, tagades finantsvoogude läbipaistvuse, jätkusuutlikkuse ja seadustele vastavuse. 

Hea raamatupidamise korral saavad korteriomanikud kindlad olla, et ühistu majandamine on korras ning kulud ja tulud on õiglaselt jaotatud.

KÜ raamatupidamine ei ole pelgalt seadusest tulenev kohustus, vaid oluline tööriist kinnisvara hooldamiseks, renoveerimiseks ja arendamiseks. Seetõttu on oluline mõista, kuidas erinevad raamatupidamisprotsessid toimivad ning milliseid samme tuleb astuda, et tagada korrektne ja tõhus finantsjuhtimine.

Korteriühistu raamatupidamine - info@kinnisvara-haldus.ee

1. KÜ raamatupidamise õiguslik raamistik

Korteriühistute raamatupidamine peab vastama Raamatupidamise Toimkonna juhenditele (RTJ) ning Korteriomandi- ja korteriühistuseadusele. Kõik ühistud, olenemata suurusest, peavad pidama arvestust oma tulude ja kulude üle ning esitama majandusaasta aruandeid.

Arvestusmeetodid korteriühistutes:

  • Kassapõhine arvestus – kasutusel väiksemates KÜ-des, kus kõik tulud ja kulud kajastatakse hetkel, mil raha tegelikult liigub.

  • Tekkelise arvestuse meetod – suuremate ja keerukamate ühistute puhul, kus kõik kohustused ja tulud kajastatakse nende tekkimise hetkel, olenemata sellest, millal raha laekub.

2. Kulude ja tulude jaotamine

Korteriühistu peab igal aastal koostama majanduskava ja eelarve, milles arvestatakse kõiki tegevuskulusid ning pikaajalisi investeeringuid.

Tavalised kululiigid:

  • Igakuised jooksvad kulud: elekter, kütte-, vee- ja kanalisatsioonikulud, koristus, jäätmekäitlus, remondi- ja hooldusteenused.

  • Remondifond: tulevaste suurinvesteeringute tarbeks (nt fassaadi renoveerimine, katuse uuendamine, torustiku väljavahetamine).

  • Haldusteenused ja tööjõukulud: juhatuse liikmete tasud, halduri teenused, juriidiline nõustamine.

  • Maksud ja erisoodustused: kui ühistu osutab oma liikmetele soodustusi (nt tasuta parkimine), tuleb jälgida maksureegleid.

3. Käibemaksukohustus korteriühistule

Korteriühistu muutub käibemaksukohustuslaseks, kui tema maksustatav käive ületab 40 000 eurot aastas. See võib juhtuda, kui ühistu teenib tulu, nt ürides välja parkimiskohti või pindu kolmandatele osapooltele. Kui see juhtub, tuleb registreerida end Maksu- ja Tolliametis käibemaksukohustuslasena ning esitada regulaarseid deklaratsioone.

4. Finantsaruandlus ja dokumentatsioon

Läbipaistvus on korteriühistu finantsjuhtimise alus. Juhatus peab korteriomanikele regulaarselt esitama aruandeid ja selgitusi rahaliste vahendite kasutamise kohta.

Kohustuslikud aruanded ja dokumendid:

  • Tulemiaruanne – näitab, kui palju ühistu on teeninud ja kulutanud.

  • Bilanss – kajastab KÜ varasid ja kohustusi.

  • Rahavoogude aruanne – kuvab, kuidas raha liigub sisse ja välja.

  • Majandusaasta aruanne – ametlik dokument, mis esitatakse äriregistrile.

5. Parimad praktikad korteriühistu raamatupidamises

  1. Kasuta spetsiaalset raamatupidamistarkvara – aitab automatiseerida protsesse ja hoida kõik finantsandmed korras.

  2. Määra selged maksetähtajad – jälgige, et kõik korteriomanikud tasuksid oma arved õigeaegselt, vältimaks võlgnevusi.

  3. Koosta pikaajaline eelarve – vältimaks ootamatuid suuremaid kulutusi, tuleks ette planeerida suuremad renoveerimis- ja hooldustööd.

  4. Järgi seadusandlust – veendu, et ühistu tegevus vastab kõigile kehtivatele regulatsioonidele.

  5. Koosta selged ja arusaadavad aruanded – et kõik korteriomanikud saaksid ülesehitust ja kulude jaotust mõista.

 

Korteriühistu raamatupidamine on enamat kui pelgalt numbrite haldamine – see on tõhus tööriist, mis aitab tagada ühistu jätkusuutliku ja mõistusliku majandamise. Korrektselt korraldatud raamatupidamine vähendab vaidlusi korteriomanike vahel, suurendab usaldust juhatuse vastu ja aitab kaasa kinnisvara väärtuse säilitamisele.

Kui vajate abi korteriühistu raamatupidamise korrastamisel, tasub otsida kogenud raamatupidajat või kinnisvarahaldurit, kes aitab tagada kõigi finantsprotsesside vastavuse seadustele ning parimatele praktikatele.

×
×

Cart